Yavru Kedilerde Beslenme

Doğumdan Sütten Kesilmeye Kadar

İZLENMESİ GEREKEN BİR DÖNEM

Doğumdan sütten kesilmeye kadar devam eden bu bir kaç haftalık kısa dönem boyunca, yaklaşık yüz gram ağırlığında ve tamamen annesine bağımlı olan narin kedi yavrusu, tıpkı bir yetişkin gibi becerilerinin birçoğunu elde edecek ve beslenme tercihlerini belirleyecektir.

Doğum

Dişi kedinin gebeliği döllenmeden sonra ortalama 63 ila 66 gün sürer. Doğumdan birkaç gün önce, tedirgin dişi kedi yuvasını yapabileceği sessiz ve ışıktan korunmuş bir yer arar. Tabanı temiz bez parçaları ile kaplanmış ve mesela bir dolabın alt kısmına konulmuş olan plastik bir kutunun seçilmesi, dişi kedinin orada küçük yavruları ile birlikte yatabilmesine uygun olması kaydı ile mümkündür. Sahibinin sakin ve güven veren varlığı bu zamanda önemlidir.

Uterusun sert kasılmaları her bir yavrunun aşağı yukarı 30 ile 60 dakikalık aralıklarla doğmasını sağlar. Anne amniyotik keseyi yırtar ve doğan yavrunun kafasını dışarı çıkarır, sonra yoğun bir şekilde yalayarak yavruyu ısıtır ve nefes alıp vermesini sağlar. Irka bağlı olarak, bir defada her biri ortalama 70 – 150 gram ağırlığında 1 ile 10 arasında yavru doğabilir (uç örnekler istisnadır)

İlk dört haftası

Yavru kedi, göbek bağı kesilir kesilmez, annesi tarafından temizlenir ve anne karnının sıcaklığı ve kokusunun yönlendirmesi ile annenin memelerinden birine doğru emekler. İlk besini süt değil, ağız sütüdür (kolostrum). Görünüşü ve bileşimi sütten farklı olan bu sıvı, yavrunun ilk bağışıklık savunmasını sağlamak için gerekli olan çeşitli antikorları içerir.

İlk günlerde yavru kedinin tek faaliyeti emmek ve annesine ve kardeşlerine temas ederek uyumaktır. Annesine tamamen bağımlı olarak, en iyi memeyi bulmaya çalışması ile yavru için yaşam mücadelesi daha şimdiden başlamıştır. Sağır ve kör olduğundan, en gelişmiş hisleri koklama (olfaksiyon) ve dokunmadır. Duyma duyusu doğumdan sonra en erken 5. günde işlevsel hale gelir. 7 ile 15 gün arasında gözlerini açar. Duyma duyusuna doğumdan sonraki 14. günde kendisini adapte eder. Yaklaşık 17 günlük iken, dört ayağı üzerinde yürümeye başlar. 1 aylık olduğunda seslere, ışığa ve kokulara uyumlu hale gelir.

Sütten kesilmeden önceki dönemden sütten kesilmeye

Yaşamının ilk saatlerinde ağız sütünü aldıktan sonra, yavru kedi anne sütü emmeye başlar. Fazla doğum olması, dişi kedinin sütünün yeterli olmaması veya yavrunun annesinden ayrılması durumlarında, uygun formüllü bir süte başvurmanız gerekir. Yavru kedinin süt şekerini, laktozu sindirme yeteneği daha sonra diğer sindirim yetenekleri lehine olacak şekilde düşer. Anne sütü azaldıkça ve ilk süt dişleri çıktığında, yani doğumdan sonraki 3 ve 4. haftalar arasında beslenme geçişi başlar. Bu onun büyüme eğrisinde bir kırılmaya yol açar. Yavaşça sütün yerine geçecek olan diyet, yavrunun enerji eksikliği çekmesini ve bağışıklık sisteminin zayıflamasını engellemek için tüm besin maddeleri gereksinimini karşılamalıdır. Bir yaşındaki yavru kedinin süt dişlerine uygun olan Health Nutrition* diyeti ile beslenmesi, yüksek oranda sindirilebilir protein içeriğinden dolayı yavruya son derece güçlendirilmiş sindirim güvenliği sağlar. Ayrıca, yavrunun doğal savunmasının desteklenmesine katkıda bulunur. Yoğunluğuna göre, bu gıda önce formüllü süt ile ve daha sonra su ile karıştırılarak ve nihayetinde de katı olarak verilebilir. 7 veya 8 haftalık iken, yavru sütten kesilir. 4 aydan sonra, 4 ile 12 aylık olduğu dönemdeki büyümesi için formüle edilen 2. aşama Health Nutrition diyeti verilmeye başlanabilir.

Her Yavrunun Büyümesi Farklıdır

Yavrunun büyümesi ve gelişmesi, hayvana özgü faktörlere ve çevresindeki faktörlere göre değişiklik gösterir.

Büyüme, yavrunun kilo alımının ölçülmesi ile niceliksel olarak değerlendirilebilen bir olgudur. Gelişim açısından, bir embriyo yumurtasından üreme kabiliyetine sahip yetişkin bir kedi haline dönüşmeye karşılık gelen niteliksel bir olgudur. Bu olgular ırk, cinsiyet ve ebeveyn genotipi gibi içsel faktörler ile yavrunun çevresinde bulunan ve büyümesini ve gelişmesini etkileyen dışsal faktörleri içerir.

Yavru Kediye İlişkin Özellikler

Bunlar genetik nitelikli faktörler olup aşağıdakilerden bahsedilebilir:

  • Irk : Maine Coon gibi büyük boyutlu ırkların yavruları diğer ırkların yavrularına nazaran daha ağırdır.
  • Cinsiyet: Doğumda neredeyse hiç bulunmayan eşey ayrılığı, yaş ile birlikte artar. Erkekler 6 ve 12. aylarında dişilerden daha ağır hale gelirler. Büyüme potansiyelleri bu nedenle yüksektir ancak birkaç hafta daha geç başlar.
  • Annenin ağırlığı: Daha iyi vücut kondisyonuna sahip, daha ağır ve daha büyük boyutlu ırkta bir anne, daha iyi bir sütanne olur ve yavruların büyüme oranı daha yüksek olur.
  • Bireysel genetik faktörler: Anne genotipleri ile baba genotiplerinin karışımı, kardeşleri ile karşılaştırıldığında kemik ve kas gelişimi ile büyüme oranında farklılıklar olan benzersiz bir bireyin oluşmasına neden olur.
  • Hormonal Faktörler: Doğumdan sonra büyüme, yavru tarafından sentezlenen birçok hormon ile sürer.

Dışsal Faktörler

  • Çevrenin Kalitesi: Diğer çevresel faktörler gibi, hijyen ve huzur büyümeyi büyük oranda etkiler. Hijyenin olmaması anneyi ve yavrularını zayıflatır. Stres emmeyi etkiler ve hormonal dengeyi bozar.
  • Yavrulama Miktarı: 5 ten fazla yavrulamanın olması, aynı miktarda süt ile daha fazla yavrunun beslenecek olması anlamına gelir.
  • Annenin gebelik sırasında ve sonrasında diyeti: Dişi kediler doğumdan önce ideal kilolarında olmalıdır. Kötü beslenen dişi kediler zayıf yavrular doğurma veya onları besleyememe riski taşır. Gebeliğin başlamasından itibaren, dişi kedi yağ oranı yüksek gıdalar ile yani enerji oranı yüksek gıdalar ile beslenmelidir. Sağlıklı beslenme yavru kedi maması içerisinde ki önemli elementlerin konsantrasyonu sayesinde yavrunun beslenme gereksinimleri karşılar: yüksek enerji içeriği, nicel ve nitel olarak yüksek protein alımı, mineral (kalsiyum) ve vitamin alımları takviyesi. Bu diyet ayrıca beslenme gereksinimlerinin yüksek oranda arttığı emme döneminde de kullanılır. Gerekli görülürse, yavru kediler için dişi kedinin sütünü tamamlayacak veya hatta yerine geçecek formüllü süt, sütten kesilmeye kadar kullanılabilir.

UYGUN BİR DİYET

Yavrunun büyümesi çok hızlı olduğundan, bağışıklık savunmalarını güçlendirmek, uygun bir sinir sistemi gelişimini teşvik etmek ve kemik büyümesini kolaylaştırmak için yavru, tüm önemli gereksinimleri karşılayacak özel bir diyetle beslenmelidir.

4 aylıktan küçük yavru kediler

Yeni doğan yavrunun annesinin ağız sütü ile beslendiği doğumdan 5 haftalık olana kadar geçen süre içinde, yavru kedi süte dayalı bir diyet ile beslenir. Sütten kesilme aşama aşama, yavruyu 7 haftalık olduğunda tüm gereksinimlerini karşılayacak katı bir diyete doğru ilerletmelidir. Bu dönem yavrunun bağışıklık sistemini geliştirdiği dönemin başlangıcıdır.

Beslendiği gıda, besin-protein, lipit, karbonhidrat, mineral, vitamin ve iz elementleri açısından tam ve dengeli, yüksek enerji değerli besinsel bir formüle sahip olmalı, aynı zamanda da tam anlamıyla uygun olmalıdır. Kediler sıkı bir etobur olmalarına rağmen, iyi sindirilebilir olması ve ishale neden olmaması açısından diyetinde yüksek kaliteli tahıllar bulunabilir. Böylece yavruda tahıl nişastasını sindirme yeteneği gittikçe gelişir. Tahıl, kedigiller için gerekli olan büyüme esaslı amino asitleri (hayvansal kökenli taurin eklenmelidir) içerir.

Diyet ayrıca iskelet gelişimi için gerekli olan tüm mineral ve vitaminleri içermelidir. İçeriği, merkezi sinir sisteminin doğru bir şekilde gelişmesi için, doğal savunmayı destekleyebilecek birçok besin ve EPA, DHA ile zenginleştirilebilir. Eğer yavruların tek tip besin ile beslenmesi istenmiyor ise, sos ve mama tanecikleri eklemek yararlı olabilir. Önemli olan, yavrunun besin gereksinimlerine uygun olacak bir Health Nutrition diyetinin seçilmesi ve sıvı gıdadan katı gıdaya geçişin gerektiği gibi gözlenmesidir.

4 aylıktan büyük yavru kediler

Bu ikinci aşamada, yavru kedinin diyeti, hala narin olduğundan, doğal savunmalarını desteklemeye devam etmelidir. Kemik yapısı gittikçe güçlenir ve kas kütlesi gelişir. Enerji gereksinimleri artar ve zirveye ulaşacağı 4 veya 5. aya kadar önemini korur, daha sonra bu gereksinimler gittikçe düşer. Bu yüzden, diyeti her zaman bu gereksinimlere uygun olmalıdır.

Yavru, 4 aylıktan büyümesinin tamamlanacağı yaklaşık 1 yaşına kadar aynı Health Nutrition 2. aşama diyeti ile beslenebilir. 1. ve 2. aşama diyetler arasında birkaç günlük geçiş dönemi olmalıdır.

Altı aydan sonra, fazla kilonun önlenmesi için, yavruya verilen gıda miktarının toplamının kontrol edilmesi gerekebilir çünkü o açgözlü olabilir. Günlük alımların ölçülmesi en kesin çözümü verir: verilecek gıda miktarı paket üzerinde yazar.

Taze su, günde iki kere yenilenmek suretiyle cam bir kap içinde yavruya verilmelidir.

Kaynak: Royal Canin

www.royalcanin.com.tr

Bir cevap yazın